Козметиката - от какво да се пазиш
Всички искаме да сме красиви, да имаме блестяща и млада кожа, но контролираме ли достатъчно добре продуктите за красота, които купуваме? Конвенционалната козметика използва много съставки, чиито ефекти върху тялото не са адекватно проучени и дори потенциално вредни. От 2015 например Европейския Съюз работи в посока по-стриктното контролиране на съставките в козметиката като намаляване на консерванти като парабените. И все пак отговорността за твоята кожа е в твоите ръце.
Запознай се с най-вредните съставки в козметиката, които имат токсични, канцерогенни ефекти, причиняващи алергии и редица други здравословни проблеми.
Dibutyl phthalate
Dibutyl phthalate, или DBP, се използва предимно в продуктите за нокти като разтворител на багрилата и като пластификатор, който предотвратява напукването на нанесения върху ноктите лак.
DBP попада в организма през кожата. Това съединение може да засили способността на други химични вещества да предизвикват генетични мутации.
Европейският съюз класифицира DBP като вреден за ендокринната система, с доказано отрицателно влияние върху хормоналните функции. Той е токсичен и за репродуктивната система, тъй като може да увреди плода или да доведе до затруднения при зачеването.
Консерванти, освобождаващи formaldehyde: DMDM hydantoin, diazolidinyl urea, imidazolidinyl urea, methenamine, quaternium-15 и sodium hydroxymethylglycinate
Тези съставки бавно и продължително освобождават малки количества формалдехид, който се използва като консервант в различни козметични продукти.
Международната агенция за изследване на рака класифицира формалдехида като вещество с канцерогенен ефект. Някои от веществата, които освобождават формалдехид, могат да предизвикат и кожни и очни раздразнения и да доведат до алергии.
Paraben: methylparaben, butylparaben и propylparaben
Парабените са най-широко изпозваните консерванти в козметиката. Съдържат се средно в 75-90% от всички козметични продукти. Лесно проникват през кожата и се предполага, че нарушават хормоналните функции.
Парабените наподобяват женския полов хормон естроген. В едно изследване са открити парабени в ракови образувания на гърдата. Могат да нарушат и мъжките репродуктивни функции.
Други изследвания откриват, че methylparaben взаимодейства с UVB лъчения и води до ускорено стареене на кожата и увреждания на ДНК молекулата. Установено е, че жените са изложени на дневна доза от 50 мг парабен вследствие на употребата на козметика.
BHA и BHT (butylated hydroxyanisole и butylated hydroxytoluene)
BHA и BHT са сходни синтетични антиоксиданти, които се използват като консерванти в червила, овлажняващи кремове и други козметични продукти.
BHA и BHT могат да причинят алергични кожни реакции. Международната агенция за изследване на рака класифицира BHA като вероятен човешки канцероген. Европейската комисия посочва, че BHA нарушава и хормоналните функции.
Оцветители от въглищен катран – p-phenylenediamine
Оцветителите на основата на въглищния катран се използват широко в козметиката и обикновено се идентифицират с буквите “Cl” и петцифрено число. P-phenylenediamine е специален оцветител от въглищен катран, използван в много бои за коса. Тъмните бои съдържат повече p-phenylenediamine в сравнение с по-светлите.
Въглищният катран е смес от различни химикали, извлечени от петрол. Катранът е признат канцероген за човека. Оцветителите, производни от него, могат да бъдат замърсени с ниски нива на тежки метали и някои от тях са смесени с алуминиев субстрат. Алуминиевите съединения и много от тежките метали са токсични за мозъка.
DEA (diethanolamine), cocamide DEA и lauramide DEA
DEA и неговите производни се използват за придаване на кремообразен или пенлив ефект, както и за балансиране на pH, защото противодейства на киселинността на другите съставки. Предимно се изпозлва в сапуни, тоалетни млека и шампоани.
В лабораторни тестове е установено, че излагането на големи дози DEA-производни съставки причинява рак на черния дроб и преканцерогенни изменения на кожата и щитовидната жлеза. Тези химикали могат да доведат и до кожни и очни раздразнения.
Parfum (Fragrance)
Терминът “парфюм” като козметична съставка обикновено представлява сложна смес от десетки химикали. Около 3000 са всички химикали, които може да се използват за ароматизиране. Почти няма козметичен продукт, които да не съдържа някаква комбинация от изкуствени аромати.
Голяма част от ароматизиращите съставки са алергени, могат да доведат до астма или мигрена. Анкета сред астматици установява, че продукти като одеколони и парфюми водят до пристъпи при всеки трети от четирима запитани.
PEG (polyethylene glycol)
PEG-овете са петролни деривативи, които намират широко приложение в козметиката като умокрители, омекчители, сгъстители и други функции в кремообразните продукти. В зависимост от производствения процес, те могат да бъдат замърсени с канцерогенното вещество 1,4-диоксан.
Самите PEG вещества могат да бъдат геннотоксични, а ако попаднат върху наранена кожа могат да предизвикат раздразнения или системна токсичност.
Petrolatum (mineral oil jelly)
Petrolatum се използва за задържане на влагата в кожата в редица хидратиращи кремове. Съдържа се също и в продукти за коса за придаване на блясък. Европейският съюз класифицира тази съставка като канцерогенна и са наложени ограничения в употребата ѝ за козметични цели.
Съществува и риск от примеса на petrolatum с разновидности на polycyclic aromatic hydrocarbon (PAH), който се свързва с туморни заболявания и алергии.
Siloxane: cyclotetrasiloxane, cyclopentasiloxane, cyclohexasiloxane и cyclomethicone
Тези силиконови съединения се използват в козметиката за омекотяване, изглаждане и овлажняване. В продуктите за коса предизвикват по-бързо попиване, а в рол-он дезодорантите водят до по-гладко нанасяне. Използват се широко и в хидрадиращи кремове и други продукти за лице.
Европейският съюз класифицира съставката cyclotetrasiloxane като увреждаща ендокринната система, нарушаваща хормоналните функции и плодовитостта. В лабораторни изследвания е доказано, че излагането на големи дози cylcopentasiloxane води до тумор на матката и увреждания на репродуктивната и имунната система.
Вредата от cyclohexasiloxane се отразява главно на околната среда, поради трудното разграждане. Последната съставка от тази група – cyclomethicone – е смес от другите три вида siloxane.
Sodium laureth sulfate
Sodium laureth sulfate е почистващ агент в козметиката и придава пенливост. Често се използва в шампоани, душ гелове, сапуни и други почистващи продукти. Също като PEG веществата, тази съставка може да бъде примесена с канцерогенния 1,4-диоксан. Освен това причинява кожни и очни раздразнения.
Triclosan
Triclosan се използва главно в рол-он дезодоранти, антибактериални сапуни и гелове като консервант и антибактериален агент. Тази съставка лесно прониква в кожата и се предполага, че нарушава хормоналните функции.
Европейският съюз класифицира triclosan като причинител на кожни и очни раздразнения. Продължителната употреба на продукти, съдържащи triclosan, води до появата на бактерии, резистентни към антибиотици.
И нека сияеш от красота,
Весела Ламбер
Весела Ламбер е възпитаник на Виенския институт за холистично здраве "Vitalakademie", член на Европейската асоциация по клинична нутрициология (ESPEN) и член на Сдружението на нутриционистите в България. Освен със здравословно хранене, Весела използва методите на йога, звукова терапия и медитация. Повече за нея може да прочетете тук.