Протеин и растително хранене

Целта на тази публикация е да те замисли за три неща ако се храниш на растителна основа:

  • достигаш ли необходимото за тялото ти количество протеин;

  • снабдяваш ли тялото ти с необходимите за растежа, регенерацията и мускулния синтез незаменими аминокиселини;

  • как можеш да оптимизираш храненето си от гледна точка на протеина.

Read More
Протеин - колко и какъв

Дългоочакваната публикация на тема протеин. Ще научиш повече за аминокиселините като съставни части на протеина, официалните препоръки за прием в различните възрастови групи, разпределението през деня, както и рисковете от прием на повече от необходимото.

Read More
Пролетен детокс - рискове и често допускани грешки

Детокс диетите са привлекателни главно заради това, че са бърз начин за сваляне на натрупаните килограми през зимните месеци и същевременно обещават увеличаване на енергията и изчистване от токсините в организма. Възможно ли е това наистина, приложими ли са за широката публика, какви евентуални рискове крият и преглед на най-разпространените детокс диети са темите, на които ще обърна внимание с днешната публикация.

Read More
Къде живеят дълголетниците - петте сини зони

Според автора и изследовател на National Geographic Дан Бютнър, тайната на дълголетието се крие в така наречените „сини зони“ – няколко места по света, където хората живеят по-дълго от средното и то без строги диети, спазване на режим и скъпи добавки. В тази публикация ще ви разкажа малко за тях и как живеят хората там, впечатлена от думите на Бютнър, че в тези региони дълголетието не е проект, а просто продукт на околната среда.

Read More
Какво е общото между умами и здравословното хранене

Докато всички знаем какво точно е сладко или горчиво, не всеки може да опише умами, въпреки, че безспорно го е опитвал. Днес ще ти разкажа малко повече за умами, защо си струва да го търсим и откриваме и връзката му със здравословното хранене.

Read More
5 съвета как да балансираш менюто си

Днешната публикация е вдъхновена от работата ми с хора в опита ми да им помогна и ориентирам в купищата информация около здравословното хранене. Целта ми е да събера най-често срещаните проблеми от практиката и да намеря лесно приложими универсални стъпки, с които всеки един може да започне да работи самостоятелно върху начина си на хранене повече баланс.

Read More
Ролята на електролитите за добра хидратация

Човешкото тяло може да издържи седмици без храна, но само около 3 дни без вода. Въпреки, че не ти дава енергия под формата на калории, водата е важно хранително вещество. Тялото ти се състои от около 60% вода и дори малък дефицит води до загуба на концентрация, главоболие, мускулна слабост, крампи и нарушаване на цялостното благосъстояние на организма. Днешната публикация е посветена на добрата хидратация от малко по-различен ъгъл – как водата достига там, където трябва, благодарение на електролитите.

Read More
Връзката мозък–черва или може ли микробиомът да те предпази от стрес

Една от най-динамично развиващи се области в науката е тази, разглеждаща връзката между червата и мозъка. Отдавна се знае, че хроничният стрес повлиява негативно чревното здраве, но сравнително от скоро се говори за възможността чрез микробиома да се лекуват състояния като депресия, тревожност и други, свързани със стреса заболявания. Връзката мозък – черва е двупосочна, а в днешната публикация ще научиш малко повече за нея и ролята на микробиома.

Read More
От формулирането до постигането на целта - практически наръчник

Тази година реших да подготвя няколко въпроса, които ще ти помогнат да си изясниш приоритетите и да изготвиш личната си стратегия за промяна. Ще научиш как да формулираш реалистични цели и да намираш ресурси за постигането им.

Read More
Отслабването - 5 неща, които трябва да знаеш

Отслабването е тема, която поне веднъж в живота е вълнувала почти всеки, да не говорим колко много и различни схеми на хранене се прилагат с цел загуба на излишните килограми. Няма да си говорим за тях все още, защото днес започвам от самото начало. Кога отслабваш и кои фактори не трябва да подценяваш, когато си решил да промениш теглото си.

Read More
Нискокалоричните диети подпомагат отслабването, но увреждат микробиома

Нискокалоричните диети променят микробиома по начин, благоприятстващ загубата на тегло, но водят до намаляване на общия брой бактерии и увеличаване на популацията на Clostridioides difficile – патогенна бактерия, предизвикваща тежка диария и колит. Това показва актуално изследване на Калифорнийския университет в Сан Франциско.

Read More
Какво научих от ДНК теста на микробиома - личният ми опит с микробиомния паспорт

Тази публикация е посветена на личния ми опит с ДНК теста на микробиома и нещата, които научих от него. Ще споделя част от резултатите си, препоръките, които получих и какво промених в начина си на хранене и защо. Вярвам, че информацията ще ти е полезна, защото показва колко е важно да си информиран за моментното ти здравословно състояние и спецификите на организма ти, ако искаш да променяш начина си на хранене успешно.

Read More
Кои са хормоните на щастието и как да ги стимулираш

Тялото ти ежедневно произвежда хормони на щастието, които повишават настроението и насърчават общото благосъстояние по много начини. Някои са в състояние да облекчат тревожността и да предотвратят депресивни симптоми, докато други предизвикват удоволствие, радост и доверие. По-малко известно е, че хормоните на щастието са отражение на твоята среда, взаимоотношения, физическа и емоционална обвързаност с хората около теб, начин на хранене, спорт, а в някои случаи дори на твоя микробиом.

Read More
Как да се справиш със стреса

Хроничният стрес е комплексен проблем, който засяга пряко или косвено всяка една система от човешкия организъм и може да има сериозни последствия за здравето. Представям ти няколко ефикасни начина да започнеш да се справяш с него още сега.

Read More
Всичко за стреса и здравето

Стресът е естествена реакция на организма към промените в околната среда. Тялото реагира на стрес с отделянето на хормони, които мобилизират определени системи за сметка на други, позволявайки ни да реагираме бързо на животозастрашаващи ситуации. С днешната публикация се надявам да ти дам основните знания, за да можеш да разбереш какво става в тялото ти, когато си под стрес и защо е много важно да му обърнеш внимание преди да стане хроничен.

Read More
Доказаните начини да подобриш съня си

Финият вътрешен часовник, отговарящ за ритъма сън - събуждане е тясно свързан със слънчевата светлина и хормона мелатонин. Лошата новина е, че дори и да прекарваш общо 8 часа в леглото, ако сънят ти е нарушен, общото качество на съня ти страда. Добрата новина е, че следвайки няколко прости съвета, значително можеш да подобриш съня си.

Read More
Най-добрите естествени пребиотици

Храната пряко въздейства на твоя микробиом като променя състава и метаболитната му функция. Консумацията на специфични хранителни съставки като фибри и пребиотици, е път, чрез който микробиотата може да бъде модулирана. В днешната публикация ще те запозная с най-добрите естествени пребиотици и от кои храни да си ги набавиш.

Read More
Човешкият микробиом - ключът към здравето

Човешкият микробиом играе огромна роля за здравето ни – микроорганизмите, обитаващи тялото ни не само контролират метаболизма, смилат храната и влияят на апетита, но и изграждат имунната система, влияят на настроението и дори помагат определени гени да бъдат унаследени. В публикацията ще научиш защо е важно да се грижиш за този невидим свят и да го поддържаш в баланс.

Read More
Гликемичен индекс (ГИ) - как да следиш каква захар консумираш

Става ли дума за въглехидрати, обикновено се говори за калориите и свързаните с тях последствия. Калориите обаче ограничават информацията до това колко енергия се получава от дадена храна. Много по-важно е колко бързо тялото получава на разположение глюкозата – градивният елемент за произвеждане на енергията. Отговор на този въпрос дава гликемичният индекс (ГИ).

Read More
Има ли здравословна захар

За никой не е изненада, че многото захар се свързва с наднормено тегло, възпаление и дисбалансиран микробиом, а от там и редица заболявания като диабет, метаболитен синдром и заболявания на сърдечно-съдовата система. Значи ли това обаче, че захарта не трябва да присъства в менюто ти? Днешната публикация е първата от поредицата на тема въглехидрати и с нея ще те върна обратно към основите. Започвам с приликите и разликите между видовете захар и техните алтернативи.

Read More