От формулирането до постигането на целта - практически наръчник
Изминалата година беше неочаквана и тежка за много от нас и със сигурност има неща, които искаш да промениш – дали в начина си на живот или в храненето по-конкретно, а началото на годината със сигурност е добър повод.
Личният ми опит и работата с клиенти показва ясно, че е много по-добре да набележиш наистина важните неща за теб и да работиш целенасочено и упорито върху малко на брой, но важни за теб аспекти. Това разбира се значи да си готов да стреляш в целта, а не да тъпчеш около проблемите си с надеждата те да се решат от само себе си.
Тази година вместо да пиша вдъхновяваща публикация, реших да подготвя няколко въпроса, които ще ти помогнат да си изясниш приоритетите и да изготвиш личната си стратегия за промяна. В края на публикацията можеш да изтеглиш въпросите. Имай предвид, че въпреки невинния си характер упражнението е сериозно и понякога изисква повече време.
Преди това обаче искам да споделя нещо любопитно. Проучванията показват, че един от факторите за успех се крие в модела ти на поведение и начина, по който подхождаш към проблемните ситуации.
Поведението на отказващия се
Хора, които най-често не успяват да се преборят и се отказват от целите си, си приличат по следното поведение:
Твърде привързани са към догма, която им пречи да бъдат обективни и да подобрят състоянието си. (Нямам нужда от тестване, познавам нуждите на тялото си.)
Не желаят да инвестират в себе си или здравословни практики. (Няма да платя за консултация със специалист, в интернет има достатъчно безплатна информация.)
Консултират се с твърде много специалисти. (Проверяват и сравняват мнението на множество специалисти, но не изпълняват препоръките им, или се придържат само частично към предложеното решение.)
Перфекционисти са, имат нереалистични очаквания. (Искам изцяло да спра употребта на медикаменти и да се излекувам с храна.)
Възприемат ролята на „болен“ и я използват за получаване на внимание.
Анализират твърде много, което ги парализира за действие. (Такива хора са много подготвени на теория, но не прилагат почти нищо или твърде малко.)
Социална изолация и липса на подкрепа от близки и семейство.
Разпознаваш ли се някъде? Ако е така не се притеснявай, а просто се замисли.
Поведението на победителя
От друга страна хората, които най-често превръщат желанията си в успешни истории имат следните общи поведенчески модели:
Вярват, че могат и са готови да носят отговорност за действията си.
Приемат подкрепа от семейство и близки приятели и търсят помощ от специалист, когато им е необходима.
Благодарни са за малките подобрения и могат да празнуват малките победи (не се фокусират сляпо само върху крайната цел).
Мислят в перспектива и знаят защо искат промяна.
Имат хобита, които им помагат да де-стресират.
Готови са да инвестират в себе си (време и ресурси).
Почиват, когато усетят, че имат нужда.
Ако внимателно си прочел характеристиките по-горе, сигурно ти прави впечатление, че поведението на отказващия се е много по-сложно от това на победителя. За мен е важно да ти напомня, че най-трудното е да се решиш да започнеш нещо. Всички следващи трудности са преодолими, стига да си реалистично и обективно настроен и да имаш мотив. Натискайки бутона по-долу ще свалиш четири въпроса, които ще ти помогнат да изясниш приоритетите си и да формулираш ясни стъпки към промяната. Отдели им време, заслужава си.
С пожелание за една по-добра година,
Весела
ЗА АВТОРА
Весела Ламбер е възпитаник на Виенския институт за холистично здраве "Vitalakademie", член на Европейската асоциация по клинична нутрициология (ESPEN) и член на Сдружението на нутриционистите в България. Освен със здравословно хранене, Весела използва методите на йога, звукова терапия и медитация. Повече за нея може да прочетете тук.