Какво е хубавото на домашно сушените плодове и зеленчуци - всичко за дехидрацията

Весела Петрова - нутриционист

Днес ще си говорим за един от най-старите методи за консервиране на храна – дехидрацията. Праисторическите народи не са познавали други методи за съхраняване на храната си и са сушили семена и месо на слънце, за да могат да ги използват възможно най-дълго. В днешно време може да намериш всяка храна по всяко време на годината, независимо от сезона. Защо си заслужава да сушиш продукти и с какво дехидрацията си остава може би най-ефикасният метод да удължиш живота на храната си, ще разбереш в статията.


Какво е дехидрация

Дехидрация е метод за съхранение на плодове, зеленчуци, подправки, билки или месо чрез отстраняване на влагата. Липсата на влага в храната предотвратява растежа на микроорганизми и гниене на храната и увеличава живота и.

Съвременните техники за дехидрация възникват във Франция през 1975 и до голяма степен са стимулирани от предимството в компактността. Осъвършенстването на процесите на дехидрация се случва именно от необходимостта от транспортиране на големи доставки на храна на дълги разстояния по време на Втората световна война. Днес методът е предпочитан заради изключително чистата си форма на съхранение на храна, без използване на консерванти и с миниална загуба на хранителни вещества.

Използва се дехидратор, който премахва влагата с помощта на топлинен източник и въздушна струя. Съдържанието на вода в различните плодове и зеленчуци е високо - 80-95%, в месото 50-75%. Намали ли се водното съдържание в храната, спира и разпространението на бактериите, които са главните виновници за нейното разваляне. Процесът е дълъг, тъй като температурата не трябва да е твърде висока, а в края водното съдържание на храната е 15-20% или дори по-ниско.


Здравословни предимства на дехидрацията

Няма загуба на хранителни вещества

Високотермичната обработка на храната унищожава витамините, минералите и останалите полезни хранителни съставки в нея. Дехидрираната храна не е подложена на готвене и на високи температури, като приготвяната по този начин храна запазва всичките си полезни характеристики. При спазване на температура до 80°С, храната се счита за сурова. Тя запазва всичките си здравословни характеристики, включително и водноразтворимите витамини и минерали. Третирането на ниски температури намалява загубата само на топлочувствителните витамин А и С. Оказва се, че някои фитохимикали, като ликопен и полифеноли са дори по-концентрирани в изсушените варианти на продуктите.

Весела Петрова - нутриционист

Без консерванти и химикали

Когато сушиш храната си у дома, може да си сигурен за нейния произход и за това, какви допълнителни съставки добавяш. При дехидрацията обикновено не се използва нищо, освен самия продукт. За жалост голяма част от предлаганите на пазара сушени плодове са третирани с вредни химикали, за да придобият по-добър търговски вид и по-дълъг срок на годност. Допълнителната обработка включва различни методи като опушване със серен диоксид за по-блестяща визия, сушене в бензинови или газови пещи, киснене в олио или  глицерин, за да станат меки и лъскави. Някои сушени плодове като ананас, папая, червени боровинки и други първо са захаросани и след това изсушени.

Интензивен вкус и аромат и широко приложение

Когато се намали съдържанието на водата, ароматът и вкусът на храната стават изключително интензивни. Това позволява използването на малко количество дехидрирана храна като добавка за овкусяване към различни ястия. Изсушените у дома плодове и зеленчуци са добра алтернатива на нездравословните снакове. Също така можеш да блендираш вече изсушени зеленчуци и да ги използваш като подправки за сосове и супи. Внимавай само с количествата. Това, че обемът на храната е по-малък, заради липсата на водно съдържание, не означава, че изяждаш по-малко.

Просто е

Самият процес на дехидрация отнема време, тъй като храната се суши на ниска температура. Това обаче не трябва да те плаши, защото освен да почистиш и нарежеш плодовете и зеленчуците и да настроиш таймера на дехидратора не е необходимо да правиш абсолютно нищо. Аз лично зареждам машината вечер преди да си легна и на сутринта имам вече готовите сушени храни.

Весела Петрова - нутриционист

Какво можеш да дехидрираш и как става точно

Можеш да деходрираш почти всичко, което съдържа вода – плодове, зеленчуци, билки, цветя, месо, хляб (за сухари). На същия принцип можеш да използваш дехидратора за приготвяне на домашни крекери. Повечето машини имат инструкции за това колко дълго да сушиш дадена храна, така че не ти трябва абсолютно нищо допълнително. При правилно съхранение на сухо и проветриво място (най-добре в хартиени пликове), храните издържат над 1 година. Аз лично никога не съм задържала храна толкова дълго по простата причина, че не правя огромни количества и бързо изяждам изсушеното. Моите любими продукти за дехидрация са доматите и гъбите, сушила съм още ябълки (стават супер за ябълков чипс), банани, ягоди и манго.

Kак да си направиш вкусни сушени домати

За пълното зареждането на моята машина са необходими около 2 кг. домати. Обикновено избирам сорт с по-малко вода – продълговати зрели розови или червени домати.

Доматите се измиват и подсушават, след което се нарязват на тънки кръгчета от максимум ½ см. Нареждат се в дехидратора и се сушат за около 10 часа на 70 градуса. От 2 кг. домати се получава около 1 по-голям стъклен буркан сушени домати.

Аз ги използвам за приготвяне на паста, ризото или салата.

Прекрасен ден от мен,

Весела Ламбер


 
Весела Петрова - нутриционист

ЗА АВТОРА

Весела Ламбер е възпитаник на Виенския институт за холистично здраве "Vitalakademie", член на Европейската асоциация по клинична нутрициология (ESPEN) и член на Сдружението на нутриционистите в България. Освен със здравословно хранене, Весела използва методите на йога, звукова терапия и медитация. Повече за нея може да прочетете тук.