Холистична грижа за кожата - разговор с Лиляна Гергицова
Искаш да се погрижиш за кожата си по естествен и щадящ начин, но не знаеш от къде да започнеш? Искаш да научиш повече за връзката между кожата ти и цялостното ти здравословно състояние? Търсиш изчистен козметичен продукт, съобразен изцяло със спецификата на твоята кожа?
Днес те срещам с Лиляна Гергицова - холистичен козметолог, ароматерапевт и бахов терапевт, работеща изцяло с биокозметика. В поредица от публикации Лили ще разкаже как да разчиташ знаците по кожата ти и да се грижиш за нея холистично. Днес започваме с връзката между кожата и останалите органи и системи.
Холистичен, интегрален, цялостен – думи, които сме чували, но какво наистина означават те в полемиката за грижа за кожата. Кожата е най-големият орган в човешкото тяло, със сложна структура и важни основни функции. Тя е в пряка и непрeкъсната връзка с общото състояние на организма. Всичко в природата е създадено в баланс. Много често когато има даден кожен проблем това е последната фаза на реакция, която ни подсказва, че има вътрешни процеси нарушаващи този баланс и нормалното функциониране на организма.
Базирайки се на познания, на мои личностни преживявания и опитности от практиката ми, ще засегна някои аспекти, които биха могли да ни подскажат на какво е добре да обърнем внимание най-вече с цел превенция и балансиране.
Кожа и връзка с останалите органови системи
Според традиционната китайска медицина, кожата е част от енергийните канали (меридиани), които свързват двойката органова система бял дроб (плътен ин орган) и дебело черво (кух ян орган). Ето защо, взаимовръзката между тези органи е много силна. Често появата на обрив, пъпки, раздразнение в областта на челото или отстрани по продължение на долна челюст (но и не само), дава индикация за затруднена функция на червата, дисбактериоза, наличие на кандида, необходимост от промяна и подобряване на хранителните навици и работа върху микробиома. При проблем с белия дроб и неправилно дишане, органите и клетките в дермата не се захранват добре с нужното количество кислород. Това може да доведе до дехидратация, отпускане на съединителната тъкан, сивкав тен.
Появата на бръчки, отпусната и слаба мускулатура на лицето (върху което е добре да започне да се работи активно още в по-ранна възраст чрез масажи и упражнения) е свързано и с функцията на черния дроб. По китайската медицина той е плътния ин орган в двойка с жлъчен мехур (кухия ян) и заедно отговарят за мускулната система в цялото тяло. При продължителен прием на лекарства, неправилно хранене, прикомерна консумация на алкохол и цигари, липса на спорт и движение, черният дроб има нужда от подкрепа и изчистване, и ако не обърнем внимание това може да доведе до поява на пигментни петна.
Кожа, хормонални нива, биохимия
Тук нещата са на много фино ниво, особено при жените. Всяка една от нас притежава своя собствена индивидуалност, но в същото време сме обединени от това, че функционираме на цикличен принцип чрез менструацията. Жената се намира в непрекъснат процес на динамика и промяна, не само през календарния месец, а и през целия и жизнен път с различните фази през които преминава – съзряване, бременност, менопауза. Работата на жлезите с вътрешна секреция през тези периоди е в пряка връзка със състоянието на кожата и това изисква специфична грижа и внимание. Винаги при първоначална среща и диагностика разпитвам подробно клиентите ми, и най-вече дамите за това в кой период от месечния цикъл са. Това е важен фактор в грижата за кожата и има значение за процедурите и за структуриране на работата ни за напред.
Дадени дерматитни състояния, сърбеж, излющване, често напукване на устните могат да се провокират от липсата на витамини от група Б например. При слаби капиляри, склонност към образуване на розацея е добре да се следи кръвното налягане, също да се провери биохимията и стойностите на витамин К. Ниското съдържание на мазнини и небалансираното съотношение между Омега 3 спрямо Омега 6 и 9 мастни киселини в организма, водят до провъзпалителни процеси, повишена киселинност и нарушаване на PH баланса. Това е и база за образуване на сенки и тъмни кръгове около очите и изтъняване на кожата.
Кожа, стрес, психика, емоции
Стресът е основна задвижваща сила, но и основен фактор за разбалансиране на целия организъм. Активната работа върху овладяване на стресовите нива, емоциите и възприятието за света като цяло, хармонизират тялото, ума и душата. Психоневроимунологията ясно и подробно разглежда връзката между психика, нервна система и имунитет. Когато сме под стрес биохимията ни се променя, кожата ни също реагира става по-бледа, много по-нетолерантна и чувствителна, лесно раздразнима със склонност към образуване на възпаление.
Подтиснатите емоции, от своя страна, пряко въздействат върху конкретни органови системи – връщам се към началото и връзката на белия и черния дроб с кожата. Чувството на апатия и унинине се натрупва и затруднява функционирането на белия дроб, докато черният дроб се натоварва допълнително при подтиснат гняв, завист, гордост.
И накрая е важно да отбележа, че написаното по-горе не е поставяне на медицински диагнози. Но давам насока, че е добре да се научим да имаме връзка със себе си и тялото си и на време да обърнем внимание на сигналите, които то ни изпраща, без да чакаме дадено неразположение да се задълбочи и хронифицира. Много по-трудно се работи върху овладяване на кожен проблем когато той е влачен с години.
За това е нужно да следим и регулираме органовите системи, да обръщаме внимание на храненето, да поддържаме добра алкална среда, да подпомагаме балансираното функциониране на целия организъм като включим спорт и движение и правим поне веднъж годишно изчиствания и детокс програми.
Правилната и адекватна грижа за кожата се определя от добрата и навременна професионална намеса, определянето на точно третиране конкретно спрямо спесификите и, както и личната отговорност и грижа в домашна среда с естествени продукти без вредни съставки, тежка химия и консерванти.
Темата за здравето и красотата е необятна материя и ме провокира непрекъснато да продължавам да се развивам, изхождайки от по-дълбоки принципи, а именно тези, че грижата за кожата е свързана с цялостната грижа към човека! Необходимо е да имаш индивидуален подход и да се отнасяш с любов!
С обич,
Лиляна
Ако искаш да разбереш повече от Лили, можеш да се свържеш с нея тук.
Това беше първата публикация от поредицата, посветена на грижата за кожата. Скоро очаквай повече за хидратацията отвътре и отвън и практични съвети какво можеш да направиш в домашни условия.
Слънчев ден,
Весела
ЗА АВТОРА
Весела Ламбер е възпитаник на Виенския институт за холистично здраве "Vitalakademie", член на Европейската асоциация по клинична нутрициология (ESPEN) и член на Сдружението на нутриционистите в България. Освен със здравословно хранене, Весела използва методите на йога, звукова терапия и медитация. Повече за нея може да прочетете тук.