Истината за слънцезащитните кремове и как да си направиш натурална алтернатива у дома

снимка: pexels.com

снимка: pexels.com

Кожата е най-големият орган. Всичко, което слагаш върху нея се абсорбира в тялото ти. Когато става дума за оптималната и защита, е важно да знаеш как да избереш подходящия за теб продукт.


Какво е UVA, UVB и SPF

Има 2 вида UV лъчи - UVA и UVB. UVA са лъчите с по-голяма дължина на вълната. Чрез тях кожата потъмнява бързо, като това предизвиква преждевременно състаряване и поява на бръчки. Дълбокото им проникване в кожната тъкан може да я увреди и да доведе до кожни проблеми, дори рак. UVB имат по-къса, но по-силна вълна и частично се абсорбират от атмосферата. Причиняват слънчево изгаряне.

SPF е индекса слънцезащитен фактор и показва доколко даден продукт е ефективен в защитата на кожата от UVB лъчите. Избирай широкоспектърен продукт, който предпазва както от  UVA, така и от UVB лъчите.


Два вида защита – физическа и химическа

Освен видовете лъчи е важно да се разграничат принципите, на които работят слънцезащитните препарати. Най общо може да се каже, че съставките в един крем работят на физическо и химично ниво.

Физическите агенти остават върху кожата и блокират UV лъчите. Те работят чрез отразяване или разсейване на ултравиолетовите лъчи преди да достигнат до кожата. Както цинковият оксид, така и титановият диоксид осигуряват широкоспектърна UVA и UVB защита и са достатъчно нежни за ежедневна употреба. Тъй като това са физически блокиращи агенти, а не химикали, те са особено подходящи за хора с чувствителна кожа, тъй като рядко причиняват раздразнение на кожата.

Химичните агенти работят като абсорбират енергията от ултравиолетовите лъчи, преди да повлияят на кожата. За да е защитена кожата и от двата типа лъчи е необходима комбинация от няколко активни съставки, тъй като няма химична съставка, която да блокира целия UV спектър.


Направи си сам

Ако искаш да си сигурен, че контролираш съставките на твоя слънцезащитен крем, опитай тази натурална алтернатива:

Според някои изследвания кокосовото масло има SPF от 7.1, а бадемовото масло - SPF от 4.6, като цинковият оксид увеличава SPF. Не използвай етерични масла за тази рецепта, тъй като някои могат да бъдат токсични при излагане на слънце.

снимка: pexels.com

снимка: pexels.com

Постави маслата и пчелния восък в стъклен буркан, затвори го и го потопи в съд с гореща вода. Разклащай и разбърквай, докато съставките се разтопят (около 10 минути).

Когато това стане, извади буркана от топлата вода и внимателно добави цинковия оксид. Слагай по малко и разбърквай, за да се получи хомогенна смес. Твоят слънцезащитен крем е готов! Използвай до 6 месеца.

Забележка: Работи внимателно с цинковия оксид и внимавай да не вдишаш частиците. Най-добре използвай маска или кърпа, с която да закриеш носа и устата.

Съставки

  • 2 супени лъжици прах цинков оксид (намира се в аптеките и някои здравословни магазини)

  • 1 супена лъжица пчелен восък

  • 1/2 чаша кокосово масло

  • 1/2 чаша бадемово масло

  • стъклен буркан за съхранение


И все пак не забравяй, че това е натурална алтернатива на слънцезащитен крем и действието и не може да се сравнява с това на продуктите, съдържащи химикали. За повече вдъхновение може да разгледаш „8 съвета за интелигентна защита от слънцето“.  

Ако имаш кожни проблеми или заболявания избери слънцезащитния си продукт с помощта на дерматолог.

Слънчев ден,

Весела Ламбер


 
Весела Ламбер - нутриционист

Весела Ламбер е възпитаник на Виенския институт за холистично здраве "Vitalakademie", член на Европейската асоциация по клинична нутрициология (ESPEN) и член на Сдружението на нутриционистите в България. Освен със здравословно хранене, Весела използва методите на йога, звукова терапия и медитация. Повече за нея може да прочетете тук.