8 съвета за интелигентна защита от слънцето
Обичам слънцето и вярвам, че има мощни лечебни способности. В здравословни количества, излагането на слънчева светлина повишава метаболизма, усилва имунната система, активира някои ензими в тялото, намалява стреса, подобрява настроението и e единственият естествен начин за синтезиране на витамин Д. Ползите от излагането на слънце са многобройни и не трябва да се страхуваш да се възползваш от тях. А това може да бъде лесно, стига да знаеш няколко основни правила, с помощта на които да се предпазиш от негативните последици.
Ето и няколко конкретни стъпки, с които ще изградиш здравословни навици за излагане на слънце, както и списък с храни, които ще предотвратят и дори възстановят уврежданията.
Намали нивото на токсини в организма
Колкото по-токсично е тялото и диетата ти, толкова по-вредно е влиянието на ултравиолетовите лъчи. Така че преди всичко се погрижи да обогатиш менюто си с храни, съдържащи антиоксиданти. Възползвай се от широкия избор сезонни зеленчуци и плодове, които ще ти доставят витамини, минерали и ензими.
Планирай излагането на слънце
Планирай излагането на слънце сутрин или късно следобед, защото UV лъчите са най-силните между 10:00 и 14:00 часа.
Шапката и слънчевите очила не са само аксесоар
Винаги носи шапка и слънчеви очила. Аз използвам широкопола шапка, защото защитава скалпа, лицето, гърдите и раменете ми. Особено на плажа, за да запазиш тези зони защитени е хубаво да сведеш до минимум ефектите от вредните UV лъчи.
Избери подходящ слънцезащитен продукт
Използвай слънцезащитни продукти върху лицето и тялото с възможно по-малко съдържание на химикали. Някои от основните съставки в традиционните слънцезащитни масла могат да увредят клетките и да ускорят процеса на стареене. Ако продуктът, който използваш в момента, съдържа бензофенон, динатриев EDTA, падимат О, оксибензон или парфюм, незабавно се отърви от него. Кожата е най-големият ти орган. Това, което слагаш върху нея, се абсорбира в тялото и кръвния поток. Това включва съставките на слънцезащитния ти лосион, както и цялата козметика. Химикалите в повечето продукти могат да се окисляват от ултравиолетовите лъчи и да създават свободни радикали, които застаряват и стимулират растежа на раковите клетки, тъй като увреждат твоето ДНК.
Избери своя лосион внимателно, като следиш списъка със съставките. Няколко съвета как да избереш добър продукт може да намериш тук.
Използвай лосион или масло без химикали, което съдържа цинков оксид, титанов диоксид и естествени минерали, които защитават от слънчевите лъчи.
Защити се отвътре
В допълнение към съветите за грижа за кожата отвън, обръщам специално внимание на няколко храни, които ще те защитиш от негативните странични ефекти на слънцето отвътре. В много случаи тези храни също така помагат вече нанесените щети да отшумят по-бързо.
Зеленолистни
Зеленчуци като броколи, зеле, спанак, целина, магданоз, праз, артишок и кориандър са оптимални за предотвратяване и възстановяване след слънчево изгаряне. Именно те са богати на минерали, защитни антиоксиданти и витамини. Осигури си достатъчно от тях всеки ден.
Плодове с червен цвят
Диня, кайсии, розов грейпфрут и домат съдържат ликопен - антиоксидант, който повишава естествената защита на кожата от свободни радикали с 35%. Идеален избор за освежаваща и хидратираща закуска на празен стомах.
Черен шоколад
Ето още една полза от какаото, която може би не знаеш – натуралното какао намаля чувствителността на кожата към слънчевите лъчи. За целта избери шоколад с високо съдържание на какао, сурово какао на прах или какаови зърна. Може да ги използваш за приготвянето на здравословни десерти.
Семена
Ленено, конопено семе и чия са добър източник на незаменими мастни киселини. Омега мастни киселини помагат за предотвратяване на слънчево изгаряне и успокояват възпалението. Освен това лесно усвоимите аминокиселини и антиоксидантите в тях „ремонтират“ повредените клетки на кожата, като помагат за бързото възстановяване след излагане на слънце.
Чай
1-2 чаши чай всеки ден помагат на кожата да се лекува отвътре навън. Намали до минимум зеления чай. В "Ензимният фактор" д-р Хироми Шиня обяснява връзката на високият процент на рак на стомаха в Япония с прекомерната консумация на зелен чай. Поради съдържанието на танинови киселини, кофеин и селскостопански химически остатъци, може да раздразни и възпали стомашната лигавица. България предлага богато разнообразие от билки и треви. Придържай се към всички естествени, органични билкови и безкофеинови смеси.
Продукти, които могат да засилят изгарянето на кожата
Киселина на цитрусовите плодове
Под влияние на UVA лъчите киселината на цитрусите увеличава склонността към слънчево изгаряне. Помни, че UVA лъчите преминават през леки дрехи и стъкло.
Фототоксични етерични масла
Някои етерични масла са фототоксични, т.е. стават токсични, когато бъдат изложени на пряка слънчева светлина. За това не бива да се слагат върху кожата, особено, ако ще се излагаш на слънце. Към тях спадат бергамот, канела, джинджифил, лимон, лайм, мандарина, върбинка, пачули, портокал, жълт кантарион.
Целина
Целината и пащърнакът съдържат фурокумарин, който защитава растенията по време на растеж, но повишават чувствителността към слънцето, когато се консумират в по-големи количества.
Мазна храна
Диетите с високо съдържание на мазнини благоприятстват по-лесното изгаряне на слънце. Това важи особено за растителните мазнини. Заместването на мазните храни със сурови храни и зеленчуци ще повлияе положително.
Парфюм
Парфюмът провокира възпаления по кожата под влияние на слънцето и може да предизвика зачервяване, а в дългосрочен план пигментации.
Хидратирай
Добрата хидратация важи за всички, но ако кожата ти е по-суха, тогава обърни специално внимание и увеличи приема на вода. В топлото време дехидратацията е по-голяма и тялото ще се нуждае от допълнителна течност, за да се възстанови кожата от изгаряне. Най-ефективното и естествено болкоуспокояващо средство е гелът от алое вера. Алоето има противовъзпалителни свойства и се използва като лечебен агент. Препоръчвам използването на чист алое вера гел, който е свеж и не съдържа възможно по-малко консерванти и химикали.
Умереното и интелигентно излагане на слънце не е толкова лошо
Аз лично искам да получа 20 минути слънце директно върху кожата си без слънцезащитен крем, за да се възползвам от светлината. Дори това да не е точно за теб, планирай поне няколко минути естествена светлина в подходяща част от деня. Слънцето е началото на целия живот. Да, в по-големи количества то може да е вредно, точно както всяко нещо, което отива към екстремното. Не мисля, че трябва да се страхуваш от светлина върху кожата си, особено ако диетата ти е богата на антиоксиданти, растителни храни и с ниско съдържание на токсични храни.
Пожелавам ти безгрижно лято,
Весела
Весела Ламбер е възпитаник на Виенския институт за холистично здраве "Vitalakademie", член на Европейската асоциация по клинична нутрициология (ESPEN) и член на Сдружението на нутриционистите в България. Освен със здравословно хранене, Весела използва методите на йога, звукова терапия и медитация. Повече за нея може да прочетете тук.