Как да превърнеш Коледните пости в смислено и полезно начинание
Времето на Коледните пости започна, а от там и многото въпроси – здравословно ли е да постиш; какво да включиш и какво да изключиш от менюто си; колко дълго; как да избегнеш голямото наяждане след Бъдни Вечер. Ако си решил да постиш, за мен най-важният въпрос се свежда до това, как да го направиш интелигентно - така, че постът да не е просто поредното лишение от любима храна, завършващо с преяждане, а парченце от пъзела, наречен балансиран начин на живот.
Мотивите на всеки човек за това да се откаже от животинските продукти в тази част на годината са различни – от религия, през здравословно хранене и разтоварване до желание да се свали някой друг излишен килограм. И все пак не забравяй, че изключването на животинските продукти само по себе си не е решение на нито една от горепосочените цели. За това преди да ти препоръчам как да балансираш менюто си ако постиш, бих искала да разгранича няколко понятия.
Пости и детоксикация
В Християнството постите са символ на пречистването както на тялото, така и на духа. Затова постът е не само въздържание от определени храна, но и от някои навици и помисли. Това е време за смирение, в което отправяш поглед навътре в теб самия и правиш равносметка. Класическите пости са свързани много повече с духа, отколкото с тялото.
При детоксикацията освен животинските продукти се изключва всичко, което натоварва храносмилането и организма, като се набляга на храни с антиоксидативен и алкализиращ ефект. От тази на пръв поглед малка разлика идват и най-често допусканите грешки, които може да срещнеш, предприемайки християнски пост.
Когато се премахнат животинските храни от менюто, човек обикновено не заменя ястията с по-леките плодове и зеленчуци, а започва да набляга на хляб, тестени изделия, бобови и нишестни зеленчуци, като картофи и ориз. Приемани за по-дълъг период от време, тези храни, въпреки че са растителни, са доста тежки за организма и храносмилането. Ефектът от подобен пост може дори да бъде обратен на желаното - вместо чувство на лекота и енергия, човек може да усети допълнителна тежест.
Пости и излишни килограми
Дали по време на пост ще свалиш или ще качиш няколко килограма зависи от това, какви храни си включил в менюто си. Това, че не ядеш животински продукти, но пък за сметка на това менюто ти изобилства от бързоусвоими въглехидрати може да има дори обратния на желания ефект. Християнският пост няма общо с моделирането на тялото. Загубата на тегло би могла да бъде резултат от цялостния ти подход към постенето – подбиране на растителни храни с високо съдържание на фибри, умерена консумация, повече домашно приготвена храна, повече време за релакс и почивка в комбинация с умерено физическо натоварване.
Ако мога да ти дам една препоръка ако си решил да постиш, то тя е да го направиш с умисъл и правилна нагласа. Периодът на постите е достатъчно дълъг сам по себе си и изисква не малко усилия на волята и постоянство. Така че за истински здравословен резултат насочи усилията си в правилната посока.
Коледните пости – време за осъзнат избор
И така стигам до най-важния въпрос – какво може да направиш, за да превърнеш Коледните пости в смислено и полезно начинание.
Започни с правилна нагласа – ако си решил да постиш, то изборът е твой. И не само първият но и всички следващи – какво да сложиш на масата, как да го приготвиш, колко да изядеш. Какъвто и да е мотивът ти, едва ли целта е лишение, така че опитай да възприемеш постите като време за балансиране и пренастройване на организма, а защо не и на мислите.
Компенсирай животинските продукти с повече растителни храни - плодове, зеленчуци, ядки и семена и с умерено количество бобови.
Намали консумацията на хляб и зърнени. Всички зърнени (включително и безглутеновите) съдържат проламини (протеини, глутенът също е вид проламин). Проламините могат да раздразнят лигавицата на червата и да доведат до пропускливост на червата, а от там и до хранителни алергии и непоносимости.
Яж зеленчуци – постите са подходящ момент да преоткриеш разнообразието от видове и начини на приготвянето им – сурови, сварени, на пара, ферментирали, на супи. Особено в студените месеци обърни внимание на течната и топла храна, на загряващите подправки, които стимулират храносмилането.
Намери време. Колкото и банално да звучи именно времето се превръща във враг номер едно на всяко добро намерение. Време за пазар и приготвяне на храната у дома, време да и се насладиш със семейството си, време да си починеш, за да усетиш от какво се нуждае тялото ти.
Забрави за всички драстични промени. Започни като постепенно премахнеш месото, след това млечните и накрая яйцата и маслото. На същия принцип бавно върни тези храни в менюто си по обратния ред. Тази схема може и да не отговаря на класическия пост, но ще ти се отрази много по-благоприятно.
И ако приложиш всичко написано до тук, мога да ти гарантирам, че самият ти няма да имаш желанието да преядеш на Коледа. Защото смисълът на този празник не е на масата, а в сърцата ни, с хората, които обичаме.
С пожелание за успешно начинание,
Весела Петрова
ЗА АВТОРА
Весела Ламбер е възпитаник на Виенския институт за холистично здраве "Vitalakademie", член на Европейската асоциация по клинична нутрициология (ESPEN) и член на Сдружението на нутриционистите в България. Освен със здравословно хранене, Весела използва методите на йога, звукова терапия и медитация. Повече за нея може да прочетете тук.