Хляб от лимец с квас

домашно приготвен хляб от лимец с квас

домашно приготвен хляб от лимец с квас

Има нещо магическо в домашно приготвяния хляб. Дали това е миризмата му преди да го извадиш от фурната или хрупкавата коричка, или самият процес на замесване на всички съставки… В българската народна традиция месенето на хляб е истински ритуал и една от най-старите практики за приготвяне на храна.

За жалост хлябът днес не е това, което е бил преди. Маята, която позволява бързото и достъпното му приготвяне, подобрителите, бялото рафинирано брашно без никаква хранителна стойност и многократно по-високото съдържание на глутен са го превърнали в страшилището на 21-ви век.

Днес споделям с теб една лесна рецепта за домашно приготвен хляб от лимец с квас, която научих във Виена.

Това, че е лесна, не значи, че ще умесиш и изпечеш хляб за 1 час, а че продуктите, които ще използваш са малко, но истински. Тя е жив пример за това, че хубавите работи стават постепенно. Така че, приеми приготвянето на домашен хляб като ритуал и опитай рецептата, когато намериш вдъхновение, време и желание да зарадваш себе си и близките ти с нещо специално.


Домашен квас

За да получиш квас са ти необходими 3 дни. Това е период, който трябва да изчакаш само първия път, след това може да заделиш малко количество от готовия квас и само да го захранваш и съхраняваш в хладилник до следващия път.

При правилно съхранение квасът може да се използва години наред без да се развали.

1ви ден

2 с.л. пълнозърнесто брашно от лимец и няколко капки мед се разбъркват с 2-3 с.л. вода в порцеланова чаша или буркан, така че да се получи каша. Използвай вода от чешмата вместо минерална. Сместа се оставя на топло, покрита със салфетка или кърпа.

2ри ден

Добарят се още 2 с.л. брашно и 2-3 с.л. вода и се разбърква. Квасът се „захранва“.

3ти ден

Отново захранваш с 2 с.л. брашно и 2 с.л. вода. Последни 24 часа преди квасът да е готов.

Весела Петрова нутриционист

Първо тесто

Така нареченото първо тесто е сместа от:

  • 400 г. пълнозърнесто брашно от лимец

  • 400 мл, вода и

  • 2 с.л. квас

Трите съставки се смесват добре и се оставят да престоят през нощта на топло (но не директо върху фурна или радиатор). Истинският хляб без мая има нужда от време – време през което млечнокиселите бактерии причиняват ферментация и различни метаболитни продукти, които са основните виновници за здравословните качества на домашният хляб с квас.


Второ тесто

Не забравяй да отделиш малка част от първото тесто, което разредено с малко вода ще е новият ти квас.

Към първото брашно се добавят:

  • 600 г. пълнозърнесто брашно от лимец или спелта (древна пшеница)

  • 1-2 с.л. подправки за хляб (кориандър, анасон, кимион, частично смлени и цели зърна)

  • 1 ч.л. морска или хималайска сол

  • 300 мл. вода

Всички съставки се смесват добре и полученото тесто се меси около 15 мин, след което престоява за 3 часа преди да се изпече. Последно замесване и оформяне на желаната форма. Пече се около 1 час на 180 градуса. Хлябът е готов ако след като го почукаш по долната страна звучи кухо.

Имай предвид, че хлябът от лимец с квас е доста плътен и ще се нахраниш от много по-малко. Най-добре е да го консумираш веднага, защото бързо се втвърдява.

Весела Петрова нутриционист

Споделяйки тази рецепта искам да споделя с теб не просто информацията как да приготвиш хляб с квас, а преживяването. Разбира се процесът е дълъг и непосилен за приложение всеки ден, но е истински и може би ще те замисли за стойността на това, с което се храниш – всеки ден, набързо, на крак.

Ако искаш да разбереш малко повече за качествата на домашния хляб и изкуството на приготвянето му може да прочетеш книгата на Ботю Борисов „За хляба наш насущний“, на която имах удоволствието да бъда рецензент. Убедена съм, че ще успееш да си върнеш любовта към истинския домашно приготвен хляб, такъв, какъвто го познава Българската традиция.


 
Весела Петрова експерт по здравословно хранене

ЗА АВТОРА

Весела Ламбер е възпитаник на Виенския институт за холистично здраве "Vitalakademie", член на Европейската асоциация по клинична нутрициология (ESPEN) и член на Сдружението на нутриционистите в България. Освен със здравословно хранене, Весела използва методите на йога, звукова терапия и медитация. Повече за нея може да прочетете тук.