За стреса, релакса и храненето

снимка: pexels.com

снимка: pexels.com

 

Днес ще ти разкажа нещо за храненето, което се простира отвъд балансирания режим. За да се нахраниш здравословно не е достатъчно само да си избрал най-подходящите и чисти храни. Не е достатъчно и да си ги изял. Храносмилането, усвояването на хранителните вещества и детоксикацията на организма се нуждаят не само от наличието на нутриенти, но и от подходящи условия, а именно - състояние на релакс.

 

 

Симпатикова и парасимпатикова нервна система

Ето как работи механизмът: Когато си в състояние на стрес се активира симпатиковата ти нервна система. Тя повлиява различни физиологични реакции като: увеличаване на нивото на адреналина и секрецията от потните жлези, повишаване на артериалното кръвно налягане, намалено образуване на урина и потискане функциите на храносмилателната и половата система. Целта е организмът ти да се подготви за реакция в екстремна ситуация тип „борба или бягство“.

Обратното на това състояние е релаксът, който активира парасимпатиковия дял на нервната система. При нея превес заемат други функции на организма: подобрена функция на храносмилателна и отделителна система, задействане на естествената детоксикация, активиране на половата система, регулация на съня и почивката.

Двата дяла действат като антагонисти – когато едната система е включена, тя обикновено потиска действието на другата. Храненето е от второстепенно значение, когато става дума за оцеляване и избягване на физическа опасност, за това при състояние на стрес функциите на храносмилателната система са забавени.

В някои състояния, когато едната от двете системи действа на максимално ниво, може да се активира действието на двете системи едновременно – например при интензивна физическа или умствена активност (каквато е продължителната концентрация).

Ето от къде идва и препоръката да се храниш в спокойна и комфортна среда. За да може организмът ти да извлече максимално от хранителните вещества, той има нужда от релакс. В противен случай всичко, което е достигнало до червата ти (дори и най-качественото) остава външен свят и не достига до клетката, където всъщност се случва храненето.

 

Как да се справиш със стреса

снимка: pexels.com

снимка: pexels.com

 

За да могат всички процеси в тялото ти да протичат оптимално, симпатиковата и парасимпатиковата нервна система винаги трябва да са в баланс. Често в забързаното ти ежедневие това не е случва. Всеки от нас твърде често е под натиск, забързан и преуморен. Тъй като симпатиковата нервна система активира адреналина, състоянието на стрес остава незабелязано или се приема за нормално. За да предпазиш тялото си от дълготрайни увреждания, е препоръчително съзнателно да стимулираш парасимпатиковата ти нервна система отново и отново.

Хубавата новина е, че сам разполагаш с всички средства, за да се справиш с този проблем. Лошата новина е, че нервната система има нужда от време, за да превключи от симпатиков към парасимпатиков режим. За да достигнеш състояние на релаксация помагат различни похвати като:

Ходене и бавни спортове като йога, тай чи, бавно тичане, плуване, каране на колело

Дълбоко дишане и дихателни упражнения

Рисуване, хобита и всичко, което ти доставя удоволствие

Слушане на спокойна музика или звуци от природата (птици, течаща вода)

Медитация и мускулна релаксация след физическа активност, масаж

Танци, скачане на батут

Нареждане на мандала

И не забравяй – нервната ти систена е като глава лук – за да преминеш от стрес към релакс е необходимо люспа по люспа да обелиш лука и да стигнеш до сърцевината. Дай си време, подари си здраве.

Прекрасен ден!

Весела Ламбер

 

 
Весела Ламбер - нутриционист

Весела Ламбер е възпитаник на Виенския институт за холистично здраве "Vitalakademie", член на Европейската асоциация по клинична нутрициология (ESPEN) и член на Сдружението на нутриционистите в България. Освен със здравословно хранене, Весела използва методите на йога, звукова терапия и медитация. Повече за нея може да прочетете тук.