Принципите на ин йога
Живеем в свят, в който сме заобиколени от стимули 24 часа в денонощието. Умът ни постоянно е зает да обработва информацията, която му се предоставя, независимо дали тя е ценна или ненужна. Проблемът идва от това, че умът свиква с количество информация и когато остане тих за малко, започва да търси нови стимули, за да запази натовареността си.
Всички видове динамични форми на йога (и движение) задоволяват точно тази потребност. Въпреки, че умът може да се успокои в резултат на активното упражнение, все още подхранваш частта от теб, която жадува за интензивност. Просто си избрал по-здравословен стимул.
Западната наука признава въздействието на ин йога на физическо и психологическо ниво. Ин практиката активира парасимпатиковата нервна система и отпуска фасциите (за разлика от работата с мускулите в по-динамични движения). Работата в дълбочина на ниво фасции, освобождава задържаното напрежение в тялото, а от там и в ума.
Ин йога е за теб, ако си уморен/ а и жадуваш за енергия или си прекалено стимулиран/ а и имаш твърде много енергия; ако умът ти е свръх активен, а нивата на енергия - нестабилни.
Ин и Ян – без две противопоставящи се сили няма баланс
Древната китайска концепция Ин и Ян ни учи, че без две противопоставящи се сили няма свързаност, баланс и равновесие. Ян олицетворява динамиката, топлината, мъжествеността, движението, активността и "вършенето". Ин носи качествата на тишината, прохладата, пасивността, женствеността, почивката и „приемането“.
Йога стиловете или всякаква форма на движение могат да бъдат "ян" или "ин" въз основа на присъщите им качества. Със своя фокус върху силата, издръжливостта и динамичното движение, ащангата и винясата например се определят като ян практики.
Ин йогата от друга страна акцентира върху бавните движения, дългото задържане и навлизане в позите. Чрез приемането на собствените възможности и граници на тялото, ин практиката те трансформира, учейки те на присъствие в настоящия момент. Не случайно ин йогата се олицетворява с медитация в движение.
Зад бариерите на тялото – от науката за фасциите до традиционната китайска медицина
На пръв поглед ин йогата изглежда лесна, защото се състои от не много на брой семпли асани, които се изпълняват в седнало или легнало положение. Не се оставяй това да те подведе. Дългото задържане на всяка поза (една до три минути) ти дава времето, което ти е необходимо за дълбокото навлизане във всяка асана, достигайки пределите на собственото ти тяло.
Известно е, че бавното, постоянно натоварване, чрез по-продължително задържане работи на ниво фасции, за разлика от динамичните движения, които работят на ниво мускул. Фасциите представляват съединителната тъкън, която обгражда всеки мускул и обгръща органите. Доказано е, че фасциите се нуждаят от най-малко 120 секунди постоянен натиск, за да започнат да се променят.
„Представи си фасциите като кухненска гъба, която е останала да изсъхне в продължение на дни. Тя няма никаква еластичност. Ин йога удължава фасциите, освобождава натрупаните токсини и позволява на тъканта да се ре-хидратира и отново да стане еластична.“ Ерин Борн (Bachelors of Exercise Science)
Освен на нивото на фасциите, позициите в ин йога работят по линиите на меридианите. Последните изследвания потвърждават, че 80% от меридианните точки в ръцете например съответстват на разположението на фасциите.
Предай се, за да победиш ума
Времето, в което тялото остава неподвижно създава пространство за ума. В този момент на отпускане липсва информация, която мозъкът трябва да обработи, липсва външен стимул. Точно това е времето, в което допускаш всичко скрито под повърхността да се прояви. Тревожност, тъга, щастие, благодарност. Ин йогата ти дава възможност да осъзнаеш и усетиш емоциите, мислите и чувствата, които съзнателно или несъзнателно си оставил/ а в сянка.
По време на клас ще бъдеш насърчен/ а да почувстваш без да се идентифицираш с усещанията си. Учителят ще те напътства, за да станеш наблюдател на това, което възниква в празното пространство. Подари си свободата да пуснеш контрола над тялото си. Предай се, за да победиш ума.
Весела
Весела Ламбер е възпитаник на Виенския институт за холистично здраве "Vitalakademie", член на Европейската асоциация по клинична нутрициология (ESPEN) и член на Сдружението на нутриционистите в България. Освен със здравословно хранене, Весела използва методите на йога, звукова терапия и медитация. Повече за нея може да прочетете тук.